I dag, fredag i uge 41, dagen før skolernes efterårsferie, er dagen i bevægelsens tegn på alle landets skoler. Sådan har det været siden en håndfuld idrætslærere på Fyn, lavede et stort fælles motionsarrangement i 1982.  Hvert år vælger Dansk Skoleidræt et tema for årets motionsdag og i år er temaet Trivsel. Trivsel har altid været et stort fokusområde for alle skoler, nu mere end nogensinde før, og på MIR er vi glade for at være en del af en begivenhed der motiverer vores elever både fysisk og socialt, og ikke mindst inkludere et tema som trivsel.

På trods af vind, regn og mudder har humøret været højt og med store smil på læberne har vores elever på Firskovvej løbet eller gået sammenlagt 62 kilometer mens vores elever på Naturskolen har dystet i alt fra tovtrækkeri til labyrint. ”Skolernes motionsdag er til for alle børn, og det skal være en god oplevelse for alle”.

Både elever, lærer og pædagoger har gjort en brav indsats, og eleverne kan tage på efterårsferie, nok våde og beskidte, men med succesoplevelser, medaljer og eller diplomer i bagagen.

I år har 511,420 børn og unge fordelt ud på 1,491 Skoler over hele landet deltaget i motionsdag, og MIR skolerne har i den grad gjort en imponerende indsats.

 

Skolernes motionsdag er til for alle børn

Skolernes Motionsdag 2023