Så er vi klar til at præsentere dig for AskovFondens årsberetning 2022.

MIR skolerne er nemlig en af de indsatser der ligger under AskovFonden. I vores årsberetning kan du blive klogere på, hvilke fokusområder, mål og resultater vi har på MIR, hvorfor vi gøre, hvad vi gør og hvorfor det virker.

Temaet for årsberetningen er relationer som nøglen til bedre velfærd, hvilket på MIR spiller en stor rolle i vores daglige arbejde. Vores udgangspunkt er at skabe gode relationer til børn og deres forældre fordi vi tror på at det er det, der skaber høj kvalitet i vores arbejde. På MIR arbejder vi ud fra et helhedsorienteret perspektiv hvor vi understøtter vores elever både fagligt, personligt og socialt.

AskovFondens årsberetningen byder f.eks. på personlige beretninger fra forældre til skolernes elever. Du kan møde Lærke, som gennem MIR er gået fra at føle sig som en fejl til at være en dygtig studerende med ambitioner. Derudover kan du naturligvis kan blive klogere på AskovFondens andre indsatser, og den impact vi sammen skaber.

MIR skolerne bliver præsenteret på s. 58 – 63, god fornøjelse.

 

 

Sådan får dit barn en plads 

Se hvad AskovFonden ellers laver