Så er vi klar til at præsentere dig for AskovFondens årsberetning 2023.

Mir skolerne er nemlig en af de indsatser der ligger under AskovFonden. I vores årsberetning kan du blive klogere på, hvilke fokusområder, mål og resultater vi har på MIR, hvorfor vi gøre, hvad vi gør og hvorfor det virker.

Temaet for årsberetningen er civilsamfundets rolle i fremtidens velfærd og for MIR handler det blandt andet om, hvordan vi formidler den viden vi får fra praksis så vores elever og deres pårørendes stemmer bliver hørt, også hvis de ikke selv har ressourcerne til at råbe højt.

AskovFondens årsberetningen byder blandt andet på et interview med en forældre til en af vores elever, citater fra elever og samarbejdspartnere samt Mir skolens metoder og resultater for året 2023. Derudover kan du naturligvis blive klogere på AskovFondens andre indsatser, og den impact vi sammen skaber.

Mir skolerne bliver præsenteret på s. 54 – 59, god fornøjelse.

 

 

Dette vil måske også interessere dig

Mød en af vores tidligere elever og hans far

Sådan får din barn en plads