Fejring af en fantastisk afslutning på skoleåret på MIR

De sidste par dage på MIR har været en sand fejring! I år har vi haft mange elever, der dimitterede fra grundskolen og nu står over for nye, spændende projekter som efterskole, STU, FGU og meget mere. I går  holdt vi en reception for dem og sendte de seje unge mennesker videre med bobler, taler og gode indslag. Vi på MIR glæder os til at se og høre dem udfolde sig i deres nye eventyr.

“At se vores elever afslutte deres skoleår med sådan glæde og entusiasme er en påmindelse om, hvor langt de er kommet. Vi er utroligt stolte af deres indsats og ser frem til at følge deres videre rejse” – Rosa Maria, Specialpædagogisk leder

 

I dag, sidste skoledag, sagde vi god sommer til skolens øvrige elever og afsluttede skoleåret med rundbold, hotdogs, popcorn og slush ice. Vi er allerede i gang med at planlægge og klargøre det kommende skoleår, og vi glæder os til at se vores skønne elever og deres forældre igen efter ferien.

Rigtig god sommer fra MIR skolerne! ☀️💚